Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Atrakcje turystyczne

Czcionka:

Wszystkim, którzy chcą z bliska przyjrzeć się i podpatrywać przyrodę Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą" polecamy pobyt w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Pawełek" w Pawełkach w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim w woj.śląskim.

 

 

 

 

 

 

 

Co warto zwiedzić

Pobyt w schronisku to również spotkanie z historią. Po sąsiedzku zwiedzamy drewniany kościółek pw. Matki Bożej Fatimskiej z 1933r.i poznajemy jego ciekawą historię. Udając się 4 km dalej, do Kochcic mamy okazję zwiedzić zespół pałacowo-parkowy wybudowany przez Ludwika von Ballestrema w latach 1903-1909r. w otoczeniu parku z aleją kasztanowców i rododendronów. W sąsiedztwie pałacu znajdują się zabudowania folwarczne z  ok. 1910r. (m.in. gorzelnia, wozownia, obora, rządcówka, cielętniki) oraz Kapliczka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozbudowana w latach 1886-1887 r., a także Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny „Strzelnica”. Przemierzając kolejne 6 km docieramy do Lubecka , gdzie znajduje się najstarszy zabytek Gminy Kochanowice - Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Lubeckiej z XIV w. W 2009r.dokonano tam sensacyjnego na skalę kraju odkrycia. Na sklepieniu i ścianach prezbiterium można podziwiać gotyckie freski.Do malowania użyto cennych w średniowieczu pigmentów i na tej podstawie określono datę powstania malowideł na rok ok.1410. Niezwykłe malowidła przedstawiają sceny z Nowego Testamentu. W Kochanowicach również znajdują się zabytki: kościół pw.św. Wawrzyńca z1823r. wraz z kaplicą cmentarną z 1830r. oraz zabytkowy pałac z XIXw.- była siedziba rodu von Aulock, który obecnie jest siedzibą Zespołu Szkół. Kolejne sakralne obiekty: kapliczka przydrożna z XIXw. w Ostrowie, kapliczka pw.św. Jana i Pawła w Droniowicach z 1823r. kapliczka pw. Najświętszej Marii Panny w Jawornicy z 1887r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

Ze schroniska możemy wyruszyć na bliższe i dalsze wycieczki piesze lub rowerowe. Około 37 km liczy Szlak Pomników Przyrody przebiegający przez miejscowości:Boronów-Koszęcin-Lubliniec-Kochanowice-Pawełki-Ciasna. Przez miejscowość Pawełki przebiega szlak pielgrzymi Droga Św. Jakuba i przebiega przez dwa województwa śląskie i opolskie, trzy diecezje: częstochowską, gliwicką i opolską oraz trzy powiaty: częstochowski, lubliniecki i strzelecki. Drogi są obecnie odtwarzane i specjalnie znakowane: symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest położone na trasie 7-kilometrowej ścieżki przyrodniczo dydaktycznej „ Na Brzozę”. Pośrodku lasu sosnowego, z wieży widokowej możemy podziwiać niecodzienny pomnik przyrody( unikat na skalę kraju) - stanowisko 100. letniego różanecznika katawbijskiego zajmującego obszar 0,46 ha, założonego przez hrabiego Ballestrema w latach 1904-1906. Rodondendrony zachwycają wszystkich szczególnie w porze kwitnienia na przełomie maja i czerwca. W tym miejscu mamy możliwość obserwowania i poznawania flory i fauny tego obszaru. Tutaj można odpocząć pod zadaszeniem lub za zgodą leśniczego przy rozpalonym ognisku. Obiekt schroniska jest jej ostatnim przystankiem.

Kalendarium

Sierpień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny