Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Atrakcje turystyczne

Wszystkim, którzy chcą z bliska przyjrzeć się i podpatrywać przyrodę Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą" polecamy pobyt w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Pawełek" w Pawełkach w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim w woj.śląskim.

 

 

 

 

 

 

 

Co warto zwiedzić

Pobyt w schronisku to również spotkanie z historią. Po sąsiedzku zwiedzamy drewniany kościółek pw. Matki Bożej Fatimskiej z 1933r.i poznajemy jego ciekawą historię. Udając się 4 km dalej, do Kochcic mamy okazję zwiedzić zespół pałacowo-parkowy wybudowany przez Ludwika von Ballestrema w latach 1903-1909r. w otoczeniu parku z aleją kasztanowców i rododendronów. W sąsiedztwie pałacu znajdują się zabudowania folwarczne z  ok. 1910r. (m.in. gorzelnia, wozownia, obora, rządcówka, cielętniki) oraz Kapliczka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozbudowana w latach 1886-1887 r., a także Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny „Strzelnica”. Przemierzając kolejne 6 km docieramy do Lubecka , gdzie znajduje się najstarszy zabytek Gminy Kochanowice - Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Lubeckiej z XIV w. W 2009r.dokonano tam sensacyjnego na skalę kraju odkrycia. Na sklepieniu i ścianach prezbiterium można podziwiać gotyckie freski.Do malowania użyto cennych w średniowieczu pigmentów i na tej podstawie określono datę powstania malowideł na rok ok.1410. Niezwykłe malowidła przedstawiają sceny z Nowego Testamentu. W Kochanowicach również znajdują się zabytki: kościół pw.św. Wawrzyńca z1823r. wraz z kaplicą cmentarną z 1830r. oraz zabytkowy pałac z XIXw.- była siedziba rodu von Aulock, który obecnie jest siedzibą Zespołu Szkół. Kolejne sakralne obiekty: kapliczka przydrożna z XIXw. w Ostrowie, kapliczka pw.św. Jana i Pawła w Droniowicach z 1823r. kapliczka pw. Najświętszej Marii Panny w Jawornicy z 1887r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

Ze schroniska możemy wyruszyć na bliższe i dalsze wycieczki piesze lub rowerowe. Około 37 km liczy Szlak Pomników Przyrody przebiegający przez miejscowości:Boronów-Koszęcin-Lubliniec-Kochanowice-Pawełki-Ciasna. Przez miejscowość Pawełki przebiega szlak pielgrzymi Droga Św. Jakuba i przebiega przez dwa województwa śląskie i opolskie, trzy diecezje: częstochowską, gliwicką i opolską oraz trzy powiaty: częstochowski, lubliniecki i strzelecki. Drogi są obecnie odtwarzane i specjalnie znakowane: symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest położone na trasie 7-kilometrowej ścieżki przyrodniczo dydaktycznej „ Na Brzozę”. Pośrodku lasu sosnowego, z wieży widokowej możemy podziwiać niecodzienny pomnik przyrody( unikat na skalę kraju) - stanowisko 100. letniego różanecznika katawbijskiego zajmującego obszar 0,46 ha, założonego przez hrabiego Ballestrema w latach 1904-1906. Rodondendrony zachwycają wszystkich szczególnie w porze kwitnienia na przełomie maja i czerwca. W tym miejscu mamy możliwość obserwowania i poznawania flory i fauny tego obszaru. Tutaj można odpocząć pod zadaszeniem lub za zgodą leśniczego przy rozpalonym ognisku. Obiekt schroniska jest jej ostatnim przystankiem.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny